Haber

ABD, Nijer’deki darbe girişimini kınadı

YENİ ABD, Nijer’deki darbe girişimini şiddetle kınadı ve Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı üyelerini “Başkan Mohamed Bazoum’u serbest bırakmaya ve şiddetten kaçınmaya” davet etti.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Nijer’deki gelişmelere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Sullivan, ülkesinin bugün Nijer’de yaşanan gelişmelerden derin endişe duyduğunu belirterek, “Nijer’in demokratik olarak seçilmiş, Başkan Bazoum liderliğindeki hükümetini durdurmaya ve devirmeye yönelik her türlü girişimi şiddetle kınıyoruz.” terimini kullandı.

Sullivan, Nijer Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurlarına Bazoum’u serbest bırakma ve şiddetten kaçınma çağrısı yaptıklarını belirtti.

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ve Afrika Birliği’nin Nijer’in demokrasisini savunmak için attığı adımları ve açıklamaları memnuniyetle karşıladıklarını belirten Sullivan, Amerikan vatandaşlarının güvenliğini sağlamak için durumu yakından takip ettiklerini vurguladı.

“Nijer, Amerika Birleşik Devletleri için kritik bir ortaktır. Demokrasi ve insan haklarında ortak değerlerimiz var, bölgesel güvenlik ve refahı ilerletmek için işbirliği yapıyoruz. Nijer hükümeti ile değerli işbirliğimiz, Nijer’in demokratik standartlara devam eden taahhüdüne dayanmaktadır. dedi Sullivan. ihbarını verdi.

Nijer’de Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar sabah saatlerinde darbe girişiminde bulunarak Başkan Bazoum’u Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gözaltına aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
beykoz eşya depolama
Başa dön tuşu