Haber

Avrupa Parlamentosu üyeleri yolsuzlukla mücadelede yeni önlemler talep ediyor

Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilleri, Belçika’da yürütülen AP ile ilgili yolsuzluk soruşturması sonrasında şeffaflığın sağlanması ve yolsuzluğun önlenmesine yönelik yeni tedbir taleplerini içeren yasa tasarısını kabul etti.

Fransa’nın Strazburg kentindeki AP Genel Kurulu’na sunulan karar taslağı, 2’ye karşı 541 oyla kabul edildi.

Şeffaflığı engelleyen yasal boşlukların bir an önce doldurulması gerektiğinin vurgulandığı yasa tasarısında, yolsuzluk soruşturmasında adı geçen Katar’la ilgili vize serbestisi ve havacılık anlaşması gibi tüm yasal süreçlerin askıya alınması, temsilcilere izin veren kartların askıya alınması talep edildi. Katar’ın AP’ye girmesi için çıkarları için çalışmak, durum netleşene kadar kalıcı olarak iptal edilmelidir. .

Milletvekilleri, AP’ye seçilen her siyasetçinin görevinin başında ve sonunda mal varlığını beyan etmesini ve önemli durumlarda beyanların denetlenmesini gerektiren, yalnızca ilgili makamların erişimine açık bir sistemin kurulmasını talep etti. tezler.

Tasarıda, milletvekili maaşı dışındaki gelirlerde şeffaflık sağlanacağı, milletvekilleri ve MEP personeli için dış kaynaktan finansman sağlama yasağına uyulacağı belirtildi.

Taslakta, AB kurumları ile temasların kayıt altına alınmasına imkan veren “Şeffaflık Kaydı” adı verilen sistemin zorunlu hale getirilmesi ve kapsamının genişletilmesi, uygunsuz faaliyetlerle ilgili soruşturma komisyonu kurulması taslağı içinde yer aldı. ve üçüncü ülkelerin yolsuzluk davaları ve şeffaflık konusunda farklı bir komitenin hayata geçirilmesi. .

Belçika’da soruşturma

Belçika makamları tarafından AP’ye ilişkin yürütülen yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama soruşturmasında geçtiğimiz hafta birçok noktada arama yapıldı, 1.5 milyon euro nakit ele geçirildi ve 4 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında AP genel başkan yardımcılığı görevine son verilen Yunan Milletvekili Eva Kaili, İtalya eski AP Milletvekili Pier Antonio Panzeri, Kaili’nin ortağı ve yine AP yardımcısı Francesco Giorgi ve sivil toplum kuruluşu yöneticisi Niccolo Figa yer alıyor. yasa. -Talaman’da olduğu açıklandı.

Bu kişilerin AP’nin ekonomik ve siyasi kararlarını etkilemek için bir Körfez ülkesinden rüşvet aldıkları iddia edildi. Bahse konu olan haberlerde adı geçen Katar, tezleri reddetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu