Teknoloji

Bir Yapay Zekâ, Kendi Kendine Diplomacy Oyununu Kazandı

Yapay zekâ her geçen gün daha da dikkat alımlı işlere imza atmayı başarıyor. Sanat yapıtları yaratan yapay zekâlardan tutun da sizin için birkaç saatte Yüzüklerin Efendisi’ni yazabilecek bir sisteme kadar neredeyse her mevzuya el atan araştırmacılar, artık ise farklı bir alanda uzman olan yapay zekâ geliştirdi.

1954 yılında piyasaya sunulan ve daha sonraları bir görüntü oyununa dönüştürülen Diplomacy oyununda imkansızı başardı ve oyunu kazandı. Pekala bu oyun tam olarak ne ki yapay zekâyı Diplomacy’yi kazanması için eğittiler?

Dünyanın en gerçekçi diploması oyunu

Diplomacy, aslına bakarsan çağdaş taktiksel çok oyunculu bir strateji oyunudur. Aslında bir masaüstü oyunu olarak tasarlanan oyun, daha sonraları görüntü oyunu olarak da piyasaya sunulmuştu. Birden fazla oyuncuyla 7 büyük ülkeden (Britanya, Fransa, Avusturya-Macaristan, Almanya, İtalya, Rusya ve Türkiye) birini yönettiğiniz oyunda gayeniz, oyunun misyonlarını tamamlamalı ve en nihayetinde oyunundaki tüm ülkeleri ele geçirerek büyük imparatorluğunuzu kurmalısınız. Oyunun en dikkat çeken noktası ise bu oyunu yalnızca oynayarak kazanamıyorsunuz. Rakiplerinizle daima pazarlık yapmanız, onların atılımlarını iddia etmeniz ve gerçekten bir ülke yönetir üzere kararlar almanız gerekiyor.

Meta’nın laboratuvarlarında geliştirilen oyun yapay zekâ sistemi CICERO ise Satranç, Poker ve GO üzere oyunlarda rakiplerini teker teker eledikten sonra Diplomacy oyununu oynamaya başladı. İnsan bağlantılarının kıymetli olduğu ve başka oyuncularla birebir pazarlık yapmanız gereken bir oyun olan Diplomacy’i kendi kendine öğrenen CICERO, birkaç sıkıntı geçen oyunun akabinde oyunu büsbütün kavrayarak rakiplerini domine etmeye başladı.

Oyunu oynayan oyuncular ortasında %10’luk dilime girerek en güzellerden birisi olduğunu kanıtlayan yapay zekâ, rakiplerini de kandırmayı başardı. Oynanan oyunların sonunda iştirakçilere bir yapay zekâ ile oynadıkları açıklansa da hiçbir oyuncu bunun gerçek olabileceğine inanmadı. 82 farklı oyuncuyu tabiri caizse ezip geçen yapay zekâ, tıpkı vakitte oyunu oynarken diğer oyuncularla şakalaşmayı, onlardan yazılı sohbet üzerinden pazarlık yapmayı ve onlara tavsiyeler vermeyi de ihmal etmedi.

CICERO, yapay zekâların yavaş yavaş internet ortamında beşerde ayırt edilemez bir pozisyona geldiğini kanıtlıyor. Umuyoruz yakın vakitte kendisini CS:GO ve Valorant üzere oyunlarda da görürüz. Kim bilir tahminen bir gün CICERO sizin ekibinizi da zafere taşır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu