Ekonomi

Borsa Endeksi’nde Rekorlar Kıran SASA Hisseleri Neden Düşüyor?

Geçtiğimiz ayların borsa yıldızı SASA hisseleri bugün yeniden gündemde. Yatırım tarafında ise enflasyonla birlikte tek getirisi olarak görülen Borsa İstanbul’da hisse senetleri bugün karışık bir seyir izlerken, SASA’da düşüş yeniden dibe vurdu. Yatırımcılar doğal olarak Google’da ‘SASA neden düşüyor?’ diye sormaya başladı. Peki SASA neden düşüyor birlikte bakalım?

SASA Polyester, geçtiğimiz aylarda Borsa İstanbul’da yükselişiyle gündemdeydi.

SASA son 1 yıldır yükseliş trendinde yer alırken 2022 Eylül ayında başladığı tırmanışla dikkatleri üzerine çekti. Kulaktan kulağa yayılan yükseliş BİST 100 endeksindeki rekorlarda da etkili oldu. Ancak son günlerdeki düşüşleri de dikkat çekici.

Yükselişte tavan yükselirken, düşüşte yatay giden pay bugün de aynı hareketi yaptı. Kasım ayında 186,60 TL ile zirveyi gören hisse bugün hem indirime gitti hem de dipten 108 TL’den fiyatlandı.

Peki SASA neden günler sonra çöktü? Tek bir nedeni yok, nedenlerine bakalım.

1. Şirket CEO’su İbrahim Erdemoğlu’nun geçen hafta yaptığı açıklamalar şirket hisselerinde suni bir fiyatlama algısı oluşturdu.

2. Şirket sermayesinin tahsisli olarak 2.255 milyar TL’den 2.263 milyar TL’ye artırılması kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından 7,8 milyon TL tahsisli şekilde artırılarak uygun bulundu.

3. Tartışmaların ardından Hateks Hatay Dokuma İşletmeleri (HATEK), “SASA Polyester ile hisse alım/satım ve/veya varlık alım/satımına ilişkin herhangi bir görüşme yapılmamıştır, hakkında yasal işlem başlatılacaktır.” haberi yapan medya.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu