Ekonomi

Borsa İstanbul güne rekor açılışla başladı

Investing.com – BIST 100, güne %0,48 yükselişle 4.803,88 puandan başladı. Böylelikle endeks açılışta yeni bir rekor düzey kaydetmiş oldu. 

BIST 100 endeksi, dünkü süreçlerde 4.566,81 puandan açılış sonrası gün sonuna kadar yükselişine devam ederek günü %4,6 üzere önemli bir oranda yükselişle 4780,74 puandan kapattı. 

Borsa İstanbul açılışında elektrik, inşaat, bilgi teknolojileri, mineral ürünleri ve hizmet sektörü, ortalamanın üzerinde bir yükseliş gördü. Güne ekside başlayan bölüm bulunmazken bankalar, gayrimenkul yatırımları, basit metaller ve finansallar, yatay bir açılış gerçekleştirdi.

BIST 100 endeksine dahil paylar ortasında AYDEM, %6 yükselişle en çok yükselen pay olurken gerisinden %3 bandında açılış gören GESAN, AKSA ve PGSUS geldi. ISDMR, EKGYO ve PSGYO ise güne %1 bandında kısmi gerileme ile başladı. 

Borsa İstanbul genelinde ise CMENT, ALFAS ve UZERB, güne tavan fiyatından başlayarak açılışta en çok yükselen paylar oldu. Bunun yanında SILVR, taban görerek açılışta en çok düşen pay oldu. Akabinde CASA ve INVEO, güne satıcılı başlayan paylar ortasında birinci sıralardaydı.

Yurt dışı piyasalarında son durumda Asya endeksleri, dünkü karışık seyrin akabinde bugün tarafını üst çevirdi. Sabah saatlerinde Asya piyasasının Çin SZSE Component’in kısmi gerilemesi haricinde artıda hareket ettiği görüldü. 

ABD endeksleri, dün günü artıda kapattı. Nasdaq, günü %1,36, S&P 500 %1,36 ve Dow Jones %1,18 oranında yükselişle kapattı. Avrupa endeksleri de dün hafif alıcılı hareket ederken ABD ve Avrupa vadeli endekslerinin sabah saatlerinde karışık bir seyirde devam ettiği görüldü.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu