Haber

BRICS Ülkeleri Ulusal Güvenlik Danışmanları Toplantısı Yapıldı

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan BRICS ülkelerinin ulusal güvenlik danışmanları, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin konut sahipliği konusunda kafa kafaya geldi.

Johannesburg’da gerçekleştirilecek ve yarın sona erecek olan BRICS Ulusal Güvenlik Danışmanları Toplantısı (NSA), önümüzdeki ay gerçekleştirilecek olan 15’inci BRICS Liderler Tepesi öncesinde üye ülkelerin güvenlik sorunlarının ele alınması açısından büyük önem taşıyor.

Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa’nın ulusal güvenlik danışmanı Sydney Mufamadi başkanlığındaki toplantının ortasında Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Vang Yi ve Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patrushev bulunuyor.

Toplantının gündemini, BRICS üyelerinin karşı karşıya olduğu güvenlik tehditlerinin ele alınması, BRICS bünyesinde koordineli bir güvenlik mekanizmasının oluşturulması, üye devletlerin uluslararası toplum yararına kalkınma çalışmalarının koordinasyonu, küresel güvenlik sorunları ve terörle mücadele gibi konular oluşturmaktadır.

Güney Afrika İrtibat ve Teknoloji Bakanı Khumbudzo Ntshavheni yaptığı açıklamada, BRICS ülkelerinin dünya genelinde barış ve güvenliği sağlaması gerektiğini belirterek, önümüzdeki ay yapılacak olan zirve öncesi bu toplantının büyük önem taşıdığını söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, ulusal güvenlik danışmanları toplantısının BRICS üyelerinin güvenlik işbirliğini yürütmesi ve geliştirmesi için değerli bir platform olduğunu belirtti.

BRICS Liderler Zirvesi

Brezilya, Rusya, Çin, Hindistan ve Güney Afrika’dan oluşan BRICS ülkeler grubu, üyeleri arasında siyasi, ekonomik ve kültürel işbirliğini hedefliyor.

BRICS ülkelerinin toplam gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH), küresel hasılanın yüzde 30’undan fazlasını oluşturuyor.

Grubun genişlemesinin gündemde olacağı BRICS Liderler Tepesi, 22-24 Ağustos tarihlerinde Johannesburg’daki Sandton Kongre Merkezi’nde yapılacak.

haberandirin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu