Haber

CHP Grup Başkanvekili Özkoç, gündemi değerlendirdi.

CHP Küme Başkan Yardımcısı Engin Özkoç, Kahramanmaraş merkezli selden etkilenen 10 ilde 3 ay süreli olağanüstü hal (OHAL) ilanına ilişkin, “Cumhurbaşkanına yetki veren OHAL yasasını kesinlikle reddediyoruz. orantısız bir süre içinde orantısız güç.” söz konusu.

Özkoç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Kahramanmaraş merkezli depremlerde can kaybının arttığını, tüm umutlarının can kaybının daha fazla artmaması olduğunu ancak tablonun iç açıcı olmadığını söyledi.

Deprem bölgesinin afet bölgesi ilan edildiğini ve ardından olağanüstü hal ilan edildiğini hatırlatan Özkoç, Cumhurbaşkanlığı’nın olağanüstü hal ilan etme kararının yarın Meclis’te görüşüleceğini bildirdi. Afet bölgesi ilan edilmesini gecikmiş bir karar olarak gördüklerini ve OHAL kararının gerçek bir karar olmadığını savunan Özkoç, dertlerinin mevzuat eksikliği değil, siyasi irade eksikliği olduğunu belirtti.

“Millet örgütlü ama devleti yöneten iktidar ne yazık ki örgütlü değil.” Özkoç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Afet Kanunu ile afet bölgesi ilan edilen her şey aslında yapılabilir ve bunun için kanun yeterlidir. Afet Kanunu ve Anayasa da hayat kurtarmak ve insanlarımıza yardım götürmek için her türlü imkanı ve olağanüstü yetkileri içermektedir. deprem bölgesindeki insanlar.Şimdiye kadar hükümet bunu bize açıklamadı.OHAL ‘hızlı karar almaktır’ diyorsanız bugün Cumhurbaşkanı’nın yapamayacağı tek bir alan var mı? kurumları ve kuralları işletemez mi?Kendi çıkarına kullanmayan bir irade var.”

“Bu hükümete hiç güvenmiyoruz”

OHAL ilan edilirse Cumhurbaşkanının OHAL KHK’si çıkaracağına işaret eden Özkoç, FETÖ’nün darbe girişiminin ardından çıkarılan KHK’lerle onbinlerce insanın hayatının nasıl mağdur edildiğine milletin şahit olduğunu savundu. 15 Temmuz 2016. Özkoç, kanun yollarının OHAL KHK’larına kapalı olduğunu ve Anayasa Mahkemesi denetimine tabi olmadığının altını çizdi.

“Cumhurbaşkanına orantısız bir süre içinde orantısız güç veren olağanüstü hal yasasını kesinlikle reddediyoruz.” Özkoç, Cumhurbaşkanı’nın yeterli yetkiye sahip olduğunu ve kararname çıkarabileceğini savundu. Özkoç, “Bu iradeye, Recep Tayyip Erdoğan’a ve OHAL’i çıkarmak isteyen bu hükümete güvenmiyoruz” dedi. söz konusu.

Afet Yasası ile zorunlu hallerde vatandaşın mal ve mülküne el koyan devletin, süreç sonunda vatandaşa parasını vererek mağduriyetini giderdiğini belirten Özkoç, kaza olması durumunda herhangi bir ödeme yapılmadığını iddia etti. Olağanüstü Hal. Özkoç, “İlişkiler yoluyla bölge halkının mal ve mülküne mutlaka el koyacaksınız. Bu felaketi bir an önce hafifletmek için yapıyorsanız el atın ama ödemeyeceksiniz. Niye ödemeyesiniz?” Ver, millet çalıştı, didindi, üretti, vergisini verdi, devlete karşı… Git gereğini yap ama sonra onlara da sahip çık.” değerlendirmesini yaptı.

Özkoç, halkın topladığı yardımları örgütleyip bölgeye ulaştırmaya çalıştığı bir günde “Cumhurbaşkanı Erdoğan milletin önünde durup parmak sallıyordu” diyerek Erdoğan’ın sözlerini eleştirdi.

Mehmetçik’in de deprem bölgesine geç gönderildiğini öne süren Özkoç, “Pazartesi sabahı neden gelmedi? Neden Pazartesi akşamı gelmedi? Salı sabahı, Salı akşamı neden gelmedi? Enkaz altında ölen yavrularımızın, kızının elinden tutan babanın acısını neden dindirmeye çalıştık?” “Askerlerimizi siz göndermediniz, neden kışlalarda tuttunuz? Bu milletin canı sizin oyuncağınız mı?” ifadelerini kullandı.

Engin Özkoç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra genel başkan yardımcıları, milletvekilleri ve parti meclis üyelerinin şok bölgesinde olduğunu ve tüm engellemelere rağmen vatandaşa yardım etmeye devam edeceklerini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu