Haber

Doğan Bekin: Kerkük ve Musul’un Türkiye’ye iadesi mümkün olur

Yine Refah Partisi İstanbul Milletvekili Doğan Bekin, “Kerkük ve Musul’da ortaya çıkabilecek herhangi bir bağımsızlık hareketi karşısında Ankara Anlaşması’nın çizdiği durum fiilen ortadan kalkacağından 5 Haziran 1926 Ankara Anlaşması da yürürlükten kaldırılacaktır. Böylece Savaş öncesi durum eski haline dönecek, Kerkük ve Musul’un Türkiye’ye iadesi söz konusu olacak.” söz konusu.

Bekin, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Irak’ın Kerkük kentinde yaşanan son gelişmelerin endişe verici boyutlara ulaştığını söyledi.

Kerkük’te istikrarın sağlanmasına yönelik güçlü adımlar atmak yerine belirli grupların kişiliklerine yatırım yapılmasının kartların yeniden dağıtımındaki çıkmazı daha da ağırlaştırdığını kaydeden Bekin, “Irak’ta tüm partiler daha dengeli ve tüm bölge unsurlarını kucaklıyor. Düşmanlığı tetikleyecek retorik söz ve yaklaşımlardan ziyade siyaseti ön planda tutmaları gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin küresel şer güçlerin bu bölgedeki oyunlarını bozmak için atacağı adımların önemine işaret eden Bekin, “Kan değil hayat merkezli yeni bir Ortadoğu ortak hedefimiz ve sloganımız olsun.” dedi.

Bekin, Kerkük ve Musul’da istikrarsızlığın devam etmesi ve Irak’ın toprak bütünlüğünün ortadan kalkması durumunda Türkiye’nin Lozan ve Ankara Anlaşmaları hükümleri doğrultusunda inisiyatif almasının kaçınılmaz olacağını söyledi. Çerçevenin ortaya konduğu durum fiilen ortadan kalkacağından buna göre Milletler Cemiyeti’nin 29 Ekim 1924 tarihli kararı ve Türkiye, Irak ve İngiltere arasında 5 Haziran 1926’da imzalanan Ankara Anlaşması da yürürlükten kaldırılacaktır. Musul’un Türkiye’ye iadesi konuşma konusu olacaktır.” değerlendirmesini yaptı.

Bekin, tüm tarafları sorumluluk bilinciyle hareket etmeye, her türlü güç ve şiddet siyasetinden uzak durmaya davet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu