Ekonomi

ECB Başkanı Lagarde, gerekirse faiz oranlarını daha da artırmaya hazır olduklarının sinyalini verdi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, enflasyon oranlarında son dönemde yaşanan yavaşlamaya rağmen enflasyonist baskıların devam etmesi durumunda borçlanma maliyetlerinde olası bir artışın sinyalini verdi. Bugün Financial Times etkinliğinde konuşan Lagarde, ECB’nin %2’lik enflasyon hedefine ulaşma konusundaki kararlılığını yineledi ve mevcut %4’lük mevduat oranının fiyat artışını frenlemedeki rolünü kabul etti. ECB’nin art arda 10 faiz artırımının ardından son dönemde duraklaması, piyasa katılımcılarının faiz oranlarını Nisan ayı başlarında indirebileceği beklentisine yol açtı.

Ancak Lagarde, yüksek elektrik fiyatlarının devam etmesi ve 2023 başında baz etkisinin kaybolması nedeniyle enflasyonun potansiyel olarak hızlanmasıyla hızlı enflasyondaki düşüşün sona yaklaşabileceği konusunda uyardı. Bu uyarı, Ekim manşet enflasyon verilerinin en düşük seviye olan %2,9’a düşmesinin ardından geldi. son iki yılın seviyesinde. Buna rağmen ECB Başkanı, enerji maliyetleri ve Orta Doğu’daki olası çatışmalar gibi jeopolitik risklere karşı dikkatli olmanın önemini vurguladı.

Maliye politikası açısından Lagarde, AB ülkelerinde enflasyon kontrolü çabalarını desteklemek için bütçe kısıtlamalarına ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi. Lagarde, çok fazla hükümet harcamasının ECB’yi herhangi bir mali teşviki dengelemek için para politikasını daha da sıkılaştırmaya zorlayabileceği konusunda uyardı. AB’nin bütçe açığı sınırı kuralının yorumlanmasına ilişkin belirsizlik göz önüne alındığında bu özellikle önemlidir.

Merkez Bankası, yüzde 4’lük mevduat faizinin şimdilik uygun olduğunu savunuyor ve 2025 sonunda enflasyon hedefine ulaşmayı bekliyor. Tüketici fiyatlarındaki artışın 2024’ün büyük bölümünde yüzde 3 civarında kalacağı tahmin edilirken, ECB baş ekonomisti Philip Lane, enflasyonun muhtemelen “yüksek ikiler ve düşük üçler” seviyesinde kalacağını öne sürdü.

Doğrudan borç satışı masadan kalkarken, pandemi acil tahvil alım programına yeniden yatırım tartışmaları ufukta görünüyor. Bu tür önlemler, ECB’nin euro bölgesinde fiyat istikrarı için çabalarken karmaşık ekonomik koşulların üstesinden gelmeye yönelik devam eden çabalarını yansıtıyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu