Teknoloji

Elon Musk’ın Tesla ile Yaptığı 55 Milyar Dolarlık Maaş Anlaşması, Yatırımcıları Rahatsız Etti: Musk’tan Açıklama Gecikmedi

Milyarder iş insanı Elon Musk, bir süredir Tesla yatırımcıları ile önemli bir tartışma içerisinde. Bu mesele, Elon Musk ile Tesla arasındaki 55 milyar dolarlık gelir anlaşması. Tesla yönetimi ile Elon Musk’ın 2018 yılında yaptığı anlaşma, Tesla’nın belirli satış hedeflerine ulaşmasını ve Elon Musk’ın da bunun karşılığında hisse almasını kapsıyordu. İşte bu anlaşmaya göre Musk, 55 milyar dolar gelir elde etmiş oldu.

Ocak ayında sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, yatırımcılar ile Elon Musk’ı karşı karşıya getiren bu meseleye bakan mahkemenin, bu anlaşmayı iptal ettiğinden bahsetmiştik. Şimdiyse konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Tesla’nın en büyük yatırımcılarından olan CalPERS’in CEO’su Marcie Frost, bu anlaşmanın uygulamaya konmaması için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

“Orantılı değil”

Marcie Frost tarafından yapılan açıklamaya göre Elon Musk ile Tesla arasında yapılan anlaşma ile şirketin büyümesi arasında yeterli bir büyüme orantısı yok. Hâl böyle olunca böyle bir maaş anlaşması, şirket açısından anlamsız. Bu arada; CalPERS gibi düşünen başka yatırımcılar olduğu bilgisini de paylaşalım.

“Sözlerini tutmuyorlar”

CalPERS CEO’sunun açıklamalarına ilişkin cevap hakkını kullanan Elon Musk, sert bir çıkış yaptı. Elon Musk’ın X üzerinden yaptığı paylaşım şöyleydi:

Sözleşmeden doğan tüm şartlar yerine getirildiği için söylediklerinin hiçbir anlamı yok. CalPERS verdiği sözü tutmuyor.

Ocak ayında neler yaşanmıştı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu