İş

Euro Bölgesi’nde işsizlik tarihi dip seviyesinde

Avrupa İstatistik Ofisi’nin açıkladığı Nisan ayı Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi’ne ilişkin iş gücü verilerine göre, işsizlik yüzde 6,4’e geriledi.

Mart’ta yüzde 6,5 olan mevsimsellikten arındırılmış işsizlik, Nisan’ ayında geldiği yüzde 6,4’lük veri ile ortak para biriminin oluşturulmasından sonraki en düşük seviyesine geriledi.

AB’de ise Mart’ta yüzde 6 olarak hesaplanan işsizlik ise Nisan’da sabit kaldı.

İşsizlik oranı, geçen yılın aynı döneminde Euro Bölgesi’nde yüzde 6,5, AB’de ise yüzde 6 olarak ölçülmüştü.

AB’de işsiz sayısı Nisan’da 13 milyon 149 bin oldu. İşsizlerin 10 milyon 998 bini Euro Bölgesi’nde yer aldı.

Bu arada, 2013’teki Euro Bölgesi krizi sırasında zirveye ulaşan bölge işsizliği yüzde 12’nin üzerine çıkmış ancak daha sonra Kovid-19 salgını sırasında kısa süreli bir artış yaşamadan önce istikrarlı şekilde gerilemişti.

AB’de genç işsiz sayısı 2 milyon 830 bine indi

İşsizlik, İspanya ve Yunanistan’da yüksek seyrederken Almanya, hem AB hem de Euro Bölgesi’ndeki en düşük işsizlik oranına sahip ülke olarak öne çıktı.

AB’de Mart ayı itibarıyla en düşük işsizlik oranı yüzde 2,7 ile Çekya’da kayıtlara geçti. İşsizlik oranı en yüksek ülke ise yüzde 11,7 ile İspanya oldu. İspanya’yı yüzde 10,8 ile Yunanistan takip etti.

25 yaş altı genç işsiz sayısı, Nisan’da AB’de 2 milyon 830 bin, Euro Bölgesi’nde 2 milyon 272 bin olarak hesaplandı.

Böylece genç işsizlik oranı, nisanda AB’de yüzde 14,7’den yüzde 14,4’e, Euro Bölgesi’nde yüzde 14,3’ten yüzde 14,1’e geriledi.

Genç işsizlik oranının en yüksek olduğu ülke yüzde 26,5 ile İspanya oldu. Bu ülkeyi yüzde 22,6 ile Yunanistan, yüzde 20,8 ile Slovakya takip etti.

En düşük genç işsizlik de yüzde 5,8 ile Almanya’da kayıtlara geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu