Ekonomi

Fed Başkanı Bostic, istihdam artışı nedeniyle faiz indirimleri konusunda sabırlı olunacağının sinyalini verdi

Atlanta Federal Rezerv Başkanı Raphael Bostic, Florida’daki Greater Fort Lauderdale Alliance’da yaptığı son konuşmada faiz indirimleri konusunda temkinli bir duruş sergiledi. Bostic, Federal Rezerv’in %2’lik enflasyon hedefine doğru beklenenden daha yavaş bir ilerleme kaydedildiğinin altını çizerek, devam eden istihdam yaratma ve artan ücretler göz önüne alındığında bu durumu kabul edilebilir bulduğunu ifade etti.

Bostic’e göre mevcut ekonomik koşullar faiz oranlarını düşürmek için acele etmeyi gerektirmiyor. Ekonominin bu yılki hızının 2024’ün sonuna doğru faiz oranlarının düşürülmesini gerektirmeyebileceğini öne sürerek sabırlı bir yaklaşımdan duyduğu rahatlığı vurguladı.

ABD Merkez Bankası geçen yılın Temmuz ayından bu yana politika faiz oranını %5,25 ile %5,50 arasında tutuyor. Yılın başlarında birçok merkez bankacısı enflasyonun 2024 yılı sonundan önce birden fazla faiz indirimine izin verecek kadar hızlı bir şekilde düşeceğini öngörürken, beklenenden daha yüksek gelen son enflasyon verileri bakış açısının değişmesine neden oldu.

Durumun yeniden değerlendirilmesinde ön saflarda yer alan Bostic, şu anda dördüncü çeyrekte yalnızca bir faiz indirimi öngörüyor. Hatta bu ayın başlarında Fed’in yıl boyunca herhangi bir faiz indirimi yapmayabileceği ihtimalini de gündeme getirdi.

Fed’in para politikasını kısıtlayıcı olarak nitelendiren Bostic, önümüzdeki birkaç yıl içinde enflasyonu %2 hedefine doğru yönlendirmek için ekonomiyi yavaşlatmayı amaçlıyor. Bostic, istihdam yaratımının devam ettiğinden ve ücretlerin enflasyonu geride bırakmaya devam ettiğinden emin olmak için işgücü piyasasını yakından izleyeceğini belirtti.

Bu koşulların yerine getirilmesi ve enflasyonun hedefe doğru ilerleme işaretleri göstermesi halinde Bostic, mevcut politika faizini korumaktan memnun olacağını belirtti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu