Ekonomi

Gebze OSB-Darıca Sahil Metro Hattı tamamlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Gebze OSB-Darıca Sahil Metro Hattımızda 2 adet TBM ile başladığımız 6 bin 830 metrelik TBM kazısını kesintisiz çalışmayla 18 ay gibi rekor bir sürede tamamladık. ” sözünü kullandı.

Karaismailoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, 312,2 kilometresi bakanlık tarafından işletilen toplam 811,4 kilometrelik kent içi raylı sistem sınırının Türkiye genelinde 12 ilde hizmet verdiğini kaydetti.

Bakanlık tarafından üretimi devam eden 11 projenin bulunduğuna işaret eden Karaismailoğlu, toplam uzunluğu 147,3 kilometre olan raylı sistem sınırında inşaatın devam ettiğini bildirdi.

Bu projelerden birinin de Gebze OSB-Darıca Sahil Metro Sınırı olduğuna değinen Karaismailoğlu, şu bilgileri paylaştı:

“Gebze OSB-Darıca Sahil Metro Hattımızda 14 Haziran 2021 tarihinde 2 adet TBM ile başladığımız 6.830 metre uzunluğundaki TBM kazılarını kesintisiz çalışma ile 18 ay gibi rekor bir sürede tamamladık. Tünel kazılarını tamamladık. hattımızda 15,4 kilometrelik proje ile Gebze Organize Sanayi “Bölgenin ortasında ve Gebze-Darıca ilçelerinde karayolu bağlantısı için alternatif bir tercih oluşturarak ulaşım ağını geliştireceğiz. Metro hattı, Marmaray’ın Gebze Gar İstasyonu ve Gebze İstasyonu ile Adliye İstasyonu ve Sabiha Gökçen Metro Sınırı ile entegre olacak.”

Ekonomik kazanç 2,7 milyar euro olacak

Ulaşımın hızlı, konforlu ve güvenli olacağının altını çizen Karaismiloğlu, ekonomiye de katkı sağlayacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Metro hattının tamamlanmasıyla 2022-2047 ortasında karayolu bakım ve işletme faizi 356 milyon euro, trafik kazalarının önlenmesi sonucunda elde edilen kar 7.5 milyon euro, dışsal fayda ( hava kirliliği, iklim değişikliği, gürültü, doğa ve yeşil alan maliyeti, biyolojik çeşitlilik, toprak ve su kirliliği) 9,5 milyon euro, zaman kazancı 2,3 milyar euro, 25 yıllık vizyonda metro sınırının toplam ekonomik faydası 2,7 milyar olacak Aslında kullanılacak trenler yüzde 60 yerli olurken, trenler tamamen sürücüsüz olacak.Ayrıca sözleşme kapsamında 17 metro araç kapasiteli bir depo ve bakım alanı da yapılıyor. Toplam alanı 92 bin 984 metrekare olan OSB Garı’nın yaklaşık 1 kilometre kuzeyinde.

“Verdiğimiz sözleri tutuyoruz”

Geçen yıl mega projelerin açılışına imza attıklarını belirten Karaismailoğlu, “Çanakkale Köprüsü, Rize-Artvin Havalimanı, Pendik-Sabiha Gökçen Metro Hattı, Gaziray, Eğiste Viyadüğü gibi daha kaç dev proje hayata geçirildi. Vatandaşlarımızın hizmetine verdiğimiz sözleri birer birer yerine getiriyoruz ve getirmeye de devam ediyoruz. 2023, Cumhuriyetimizin 100. Yılı olmasının yanı sıra, yaptığımız dev eserlerle Türkiye’nin geleceğinin, Türkiye’nin Yüzyılı olacak. 20 yıldır inşa ettik.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu