Haber

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, ABD ve Japonya ile Güvenlik İşbirliğini Güçlendirecek

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, Kuzey Kore’nin artan tehditlerine karşı ABD ve Japonya ile üçlü güvenlik iş birliğini güçlendireceklerini belirtti.

Yonha’nın haberine göre Yoon, 1950-53 Kore Savaşı’nda ABD ve Güney Kore tarafından İnçon Çıkarmasının 73. yıl dönümünde çıkarmanın yapıldığı başkent Seul’ün batısındaki liman kenti Inçon’da düzenlenen törende konuştu. Savaş.

Yoon, Kore Savaşı’nı sona erdiren muharebelerin başlangıcı olarak bilinen “Inchon Çıkarması ruhunu” sürdüreceklerini vurgulayarak, Kuzey’in tehditlerine karşı ABD ve Japonya ile üçlü güvenlik iş birliğini güçlendireceklerini kaydetti.

Savaştan sonra yaklaşık 70 yıl boyunca özgürlük ve barışı koruduklarını belirten Yoon, Pyongyang’ın nükleer ve füze tehditlerine dikkat çekerek, “son dönemde yeni bir zorlukla karşı karşıya kaldıklarını” iddia etti.

Yoon, “Komünist güçlerin liberal demokrasilere yönelik tehditlerine” karşı kararlılıkla duracaklarını belirterek, barışın ve demokrasinin korunmasının güçlü savunmaya dayandığını belirtti.

Devlet Lideri Yoon, Inchon Çıkarması için anma töreni düzenleyen ilk Güney Koreli lider oldu.

Öte yandan törene 1300 askerin yanı sıra çıkarmada görev alan ABD’li ve Kanadalı askerler de katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu