Haber

İran’da gerileyen Mahsa Emini protestoları telefon görüşmelerinin ardından yeniden alevlendi.

Mahsa Emini’nin İran’da gözaltındayken vefatının ardından başlayan ve görece düşük bir oranda devam eden gösteriler, sosyal medyadan gelen boykotlar ve grev davetleriyle birçok il ve üniversitede yeniden alevlendi.

Sosyal medyada yayınlanan görüntülere göre, Tahran’ın Ekbatan ve Sadabad semtlerinde toplanan kalabalık, yönetim aleyhine sloganlar atarak caddeyi trafiğe kapattı. Tahran Metrosu yolcu peronlarında bekleyenler de sloganlar atarak gösterilere destek verdi.

Meşhed kentinde toplanan kalabalık sokakta ateş alırken, Elborz eyaletine bağlı Kerec kentinde sokağa çıkan göstericiler sloganlar atarak uzun süre yürüdü. Arak ve Zencan gibi şehirlerde de protestolar gözlemlendi.

Şiraz Tıp Bilimleri Üniversitesi’nden 209 öğretim üyesi yayınladıkları bildiride protestocu öğrencilere destek verdiklerini belirterek, “tutuklanan öğrencilerin koşulsuz olarak serbest bırakılması, disiplin kurulu kararlarının iptal edilmesi, üniformalı güvenlik güçlerinin ve polisin kampüse girmesinin engellenmesi” talebinde bulundu.

Tahran’da Şehit Beheshti Üniversitesi öğrencileri arkadaşlarının isimlerinin yazılı olduğu pankartlar taşıyıp sloganlar atarken, Zehra Üniversitesi Edebiyat ve Sanat Fakültesi öğrencileri de kampüsün çeşitli yerlerine afişler yazıp astı.

Allame Tebatebayi Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi öğrencileri de yayınladıkları bildiriyle boykot ve grevlere destek verdiklerini duyurdu.

Muhaliflerin sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarda ülkede 3 günlük boykot ve grev davetleri yapılırken, bazı üniversite öğrencileri boykota destek verdiklerini açıklayarak Pazartesi sabahı prestij gereği derslere katılmama kararı aldıklarını açıkladı. .

Ülkenin bazı kentlerinde esnaf kepenklerini kapatırken, ünlü İranlı futbolcu Ali Dayi’nin davetlere takviye verdiği gerekçesiyle restoran ve kuyumcu dükkanının kapatıldığı açıklandı.

Tahran’da “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından 13 Eylül’de “başörtüsü kurallarına uymadığı” gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra 13 Eylül’de rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin ölümü. , ülke yönetimine karşı protestolara yol açtı.

Ülke geneline yayılan gösterilerde yüzlerce kişi hayatını kaybetti, 10 binden fazla kişi gözaltına alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu