Haber

İstanbul’daki yurt sayısı 14’e çıktı

İSTANBUL (İGFA) –İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin 560’ı kız olmak üzere toplam 1.042 öğrencinin konaklayabileceği en yüksek kapasiteli kız ve erkek öğrenci yurdunun Küçükçekmece’de açılışını yaptı.

Türkiye’nin gururu ‘Filenin Sultanları’nın adını taşıyan yurdun açılışında konuşan İmamoğlu, “Sizleri bu milletin umudu olma konusunda sorumlu kılacak bir hizmet sunuyoruz. Tabii ki sübvansiyonlu diyoruz. Ama bunu sübvanse etmekten gurur duyuyoruz. Evet bu bütçeler bu alanlara ayrılmadı. Şimdi gidiyor. Peki hizmetlerimizde bir azalma var mı? Hayır. Peki bu nasıl oldu? Bu bir avuç insanı sevindirmek yerine milletinizi sevindirme anlayışıdır. “Başka bir şey değil” dedi.

Günümüz siyasetçilerinin ve kamu yöneticilerinin görevinin gençlerin önündeki engelleri kaldırmak olduğunu vurgulayan İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bu bağlamda çalışmalar yürüttüklerinin altını çizdi. Söz konusu eserlerden örnekler veren İmamoğlu, şunları söyledi:

“Bu yüzden artık şehrimizde 11 bin noktada ücretsiz internet erişimi sağladık. Kent Restoranlarını açtık, açmaya da devam ediyoruz. Gençleri düşündüğümüz için İstihdam Ofislerimizi genişlettik. İlk sözümüz olan ‘150 bin kişiye iş bulma’ konusunda aracılık yapmış olmamızın ve görev süremizin bitimine 5 ay kala bu sözümüzü yerine getirmenin artık gururunu yaşıyorum. Onun için İstanbul’daki spor imkanlarını genişletiyoruz. Sosyalleşmeleri için 60’tan fazla kütüphane açmayı başardık. Üstelik burada sadece iki öğrenci yurdu da yok. Onlar açıldı ama diğer alanlarımızda çalışmalar devam ediyor. Burada muhteşem bir gençlik merkezi doğacak. İstanbul’un en özel kütüphanelerinden biri çok yakında burada açılacak. Bu nedenle gençlere staj imkanı sağlıyoruz. Yaz aylarında dahi İstanbul’da kalıp staj yapmaları durumunda -ki birçoğu kurumlarımızda staj yapıyorsa- yurtlarda kalmalarını sağlıyoruz. Yıllık 75 bin öğrenciye burs imkanı sağlıyoruz. Bu yıl 350 bine yakın gence burs vereceğiz. Önümüzdeki döngü sayısı sıfırdır. Yurt ve yatak sayısı sıfırdı. Kent Restoran sıfırdı. Çocuk odası sıfırdı. “Bakın, bu hizmetler yeni.”

“BİR KREŞ BİR METROYA DEĞERDİR”

Seçim meydanlarında bir kreşin metroya bedel olduğunu söylediğini hatırlatan İmamoğlu, “Çünkü kreşte layıkıyla yetiştireceğiniz bir çocuk, yarın dünyanın en büyük buluşunu yapacak. Gelecekte ne kadar çok bilim insanı, ne kadar eğitimci, ne kadar sporcu, ne kadar yetenekli insan olacak; Göğüslerimiz şişecek. Onlar dünyadaki en büyük şeyleri başaran insanlar olacaklar. O fırsat eşitliğini sağladığınızda Türkiye halkının, bu güzel ülkenin, bu Cumhuriyetin evlatlarının çok büyük işler başarması muhtemeldir. Bu bakımdan gençlere karşı sorumluluğumuzu yerine getirmenin huzurunu yaşıyorum. 5.200’e yakın gencimizi yurtlarımızda ağırlamaktan, onları yoldaşım gibi hissetmekten, onların İstanbul gönüllüsü olmalarını sağlamaktan gurur duyuyorum. Sizden tek isteğim, tek beklentim var: Beni gördüğünüz yerde selam verin. “Senden başka bir şey istemiyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu