Haber

İzmir’de Folkart Sitesi’nde çıkan yangının çıkış nedeni belli oldu

İzmir’deki Folkart Sitesi’nde çıkan yangının, elektrik kontağından çıkan yangının önce kablo izolasyonunu ardından izolasyon malzemesini tutuşturduğu belirlendi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın raporuna göre, yangın öncesi 1. ve 2. katın ortasında aydınlatma amaçlı döşenen armatür veya kablo bacasındaki güç kaynağı hattında kısa devre meydana geldi.

Bu kısa devrenin önce kablo izolasyonunu, ardından yanıcı tozu, harç kullanılarak duvara monte edilen izolasyon malzemesini, sentetik elyafı ve dekoratif ahşap yüzey kaplamasını tutuşturduğu belirtilirken, yangının bu şekilde başladığı tahmin edildi.

Belirli yıllarda verniklenen yapının betonarme ve tuğla donatılarının dış cephesinde dekoratif ahşap kaplamanın, gazların yanıcı ahşap duvar kaplamasının arkasında birikerek yanmanın hızını ve şiddetini arttırdığı, yanma sonucu yanıcı elementlerden ısı ve duman.

Ortaya çıkan hava akımının yangının yayılma hızını etkilediği ve başlangıç ​​noktasından binanın diğer bölümlerine hızlı bir şekilde yayılmasında etkili olduğu kaydedilmiştir.

Yangında 3 köpek ve 2 kedinin telef olduğu belirtildi.

Ne oldu?

27 Nisan’da Narlıdere’nin Yenikale Mahallesi’nde 4 bloklu sitedeki 8 katlı binada yangın çıktı. Zaman zaman patlama sesleri duyulan binada oturanlar ekipler tarafından tahliye edilirken, yangın 8 saatlik müdahalenin ardından kontrol altına alındı. Dumandan etkilenen 7 kişiden biri hastaneye kaldırılırken, diğerleri ambulansta tedavi altına alındı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu