Ekonomi

Lufthansa grev kayıplarını telafi etmek için yaz seyahatlerine güveniyor

Lufthansa, güçlü bir yaz seyahat sezonunun da desteğiyle yılın ikinci yarısında kârında bir toparlanma bekliyor. Geçen yıla kıyasla rezervasyonlarda %16’lık bir artış kaydeden Alman havayolu şirketinin ilk çeyrekte grevler nedeniyle uğradığı kayıpları telafi etmesi bekleniyor. Grevler havayolu şirketine yaklaşık 350 milyon Avro’ya mal oldu.

Yılın zorlu başlangıcına rağmen Lufthansa, tüm yıl için düzeltilmiş faiz ve vergi öncesi kar (EBIT) tahminini 2,2 milyar € (2,3 milyar $) olarak korudu. Bu tahmin, şirketin hisse değerini de olumsuz etkileyen endüstriyel eylemlerin mali etkisine yanıt olarak iki hafta önce aşağı doğru ayarlanmıştı.

Havayolu şirketi ikinci çeyrek kazançlarının bir önceki yıla göre daha düşük olacağını öngörürken, yılın ikinci yarısı için iyimser olduğunu ve geçen yılın aynı dönemine göre daha güçlü bir faaliyet sonucu beklediğini ifade etti. Grevlerden kaynaklanan önemli kayıpları hafifletmek için ana marka olan Lufthansa Havayolları’nda maliyet tasarrufu önlemleri planlanıyor.

Lufthansa CEO’su Carsten Spohr, şirketin gidişatına olan güvenini dile getirerek şunları söyledi: “Grevlerden büyük ölçüde etkilenen ilk çeyreği geride bırakıyoruz ve bir dönüm noktasındayız. Uçaklarımız baştan sona dolu durumda. Şimdiden belli olan bir şey var: Bu yaz da çok güçlü geçecek.”

Yine de, yılın ilk yarısında azalan kapasite nedeniyle, Lufthansa 2024 için tahmin edilen kapasite seviyesini daha önce beklenen %94’ten %92’ye revize etti. Ayrıca, grevlerin müşterileri Nisan ve Mayıs aylarında kısa vadeli uçuş rezervasyonları yapmaktan caydırması nedeniyle birim gelirlerin ikinci çeyrekte yıllık bazda hafif bir düşüş yaşayacağı tahmin ediliyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu