Haber

Milli Eğitim Bakanı: Derslik başına düşen öğrenci sayısı son 21 yılda azaldı

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, son 21 yılda ülke genelinde ilköğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısını 36’dan 23’e, liselerde ise 22’ye düşürdüklerini açıkladı.

Bakan Tekin, bir dizi toplantı ve açılışa katılmak üzere Mersin’e geldi. Öğretmenevi’nde düzenlenen İl Eğitim Değerlendirme Toplantısına katıldı. Tekin, daha sonra Toroslar ilçesindeki Abdülkadir Gürüz Ortaokulu’nun açılış törenine katıldı. Burada konuşan Tekin, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 76 bin okulun bulunduğunu ve 1 milyon 200 bin öğretmenin görev yaptığını söyledi. Nüfusa oranla her 71 kişiden birinin bakanlık çalışanı olduğunu anlatan Tekin, 20 milyona yakın öğrencilerinin bulunduğunu, ebeveynleri dahil 40 milyona yakın insanla görüştüklerini belirtti.

EĞİTİME AYRILAN BÜTÇEDEN İLK PAYI

Türkiye’nin 81 ilinde ve 922 ilçesinde büyük sorumluluk üstlendiklerini belirten Tekin, “Özellikle 21 yılda genel bütçeden eğitime ayrılan pay her zaman ilk sıralarda yer aldı. Bu vesileyle fiziki imkanlar da ön planda oldu. Bakınız 21 Bir yıl içerisinde Türkiye’de ilköğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısı ortalama 36’dan 23’e, ortaöğretimde ise 22’ye düştü. Mersin için de aynı rakamlar, ilköğretimde 25, ortaöğretim ve liselerde ise 21 bandında yer alıyor. “Bu, tüm illerde olduğu gibi, o dönemde yapılan derslik sayısı kadar her ilde derslik yapmış olmamız anlamına geliyor.” Türkiye’nin. Bu çok ciddi bir adımdır” dedi.

EBEVEYNLERE DİJİTAL BAĞIMLILIK UYARISI

PTT’nin yürüttüğü “Cumhuriyet’in 100. Yılına Mektuplar” başlıklı proje kapsamında 21 yıl önce bakanlığa 100’e yakın mektup yazıldığını kaydeden Tekin, o yıllarda yaşanan birçok sorunu çözdüklerini söyledi. Öğrencilerin yarın yarıyıl tatiline gireceğini hatırlatan Tekin, ailelerin çocuklarıyla birlikte kitap okumasını ve 15 gün boyunca dijital bağımlılıklardan uzak durmasını önerdi. Tekin, konuşmasının sonunda okulun yapımında emeği geçen hayırsever Abdülkadir Gürüz ve ailesine teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu