Haber

MSB: F-16 tedariki ve modernizasyonu şarta bağlı değil

MELİS YILDIRIM

Milli Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, 26 Ocak’ta ABD Kongresi’nde onay süreci başlayan 40 adet yeni F-16 alımı ve mevcut 79 adet F-16’nın modernizasyonu talebine ilişkin, “Ne zaman?” Teklif ve Kabul Mektupları tarafımıza ulaştığında, takvim proje çalışmalarına başlanacak ve bu sayede projelerin maliyeti net bir şekilde ifade edilebilecektir.Talep edilen mühimmat talepleri detaylı bir çalışma sonucunda operasyonel ihtiyaçlar dikkate alınarak yapılmıştır, Envanter durumu ve teknik gereklilikler.Yunanistan’daki bazı haber sitelerinde iddia edildiğinin aksine F-16’nın temini ve modernizasyonu konusu bir konu değil, “Hiçbir koşula bağlı değil” dedi.

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Danışmanı Tuğamiral Zeki Aktürk, Bakanlık Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Salonu’nda haftalık değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. Aktürk bugünü şöyle özetledi:

“SON HAFTA 63 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ”

“PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ terör örgütleri başta olmak üzere milli birlik ve beraberliğimize ve bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı aralıksız ve kararlılıkla yürütülen operasyonlarda son bir hafta içinde aralarında terör örgütlerinin de bulunduğu 63 terörist öldürülmüştür. Irak ve Suriye’nin kuzeyinde.” 1 Ocak 2023’ten bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı 2 bin 541’e ulaştı.

Suriye’de son bir haftada 13 taciz ve saldırı gerçekleştirilirken, anında ve çoklu müdahaleyle 42 terörist etkisiz hale getirildi. Böylece 1 Ocak 2023 itibarıyla etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1.704’e çıktı. Ayrıca bu hafta içerisinde Suriye’nin kuzeyindeki Zeytin Bölümü bölgesine sızmaya çalışan teröristlere ait çok sayıda silah, çeşitli türde mühimmat ve irili ufaklı teçhizat ele geçirildi.

“SON HAFTADA SINIRLARIMIZI YASA DIŞI OLARAK GEÇMEYE ÇALIŞAN 188 KİŞİ YAKALANDI”

Sınırlarımızın ve halkımızın güvenliği için sınırlarımızda alınan dinamik ve çok yönlü aktif tedbirler sayesinde; Geçtiğimiz hafta yasa dışı geçiş yapmaya çalışan 188 kişi yakalandı. Yakalananlardan 7’si terör örgütü üyesi, 6’sı FETÖ, 1’i DEAŞ’lı. 3 bin 441 kişinin sınırı geçmesi engellendi. Böylece 2024 yılı başından bu yana yasa dışı yollardan sınırlarımızı geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 686’ya yükseldi. Sınırı geçmeden engellenenlerin sayısı ise 18 bin 594 oldu.

Türk askerinin Kore Savaşı’ndaki zaferinin 73’üncü yıl dönümünde, şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize sağlıklı ve uzun ömürler diliyoruz. 29 Ocak Ulusal Direniş ve Toplumsal Dayanışma Günü vesilesiyle Batı Trakyalı Türk soydaşlarımızın haklı çabalarında her zaman yanında olduğumuzu belirtiyor, çabanın öncü ismi Dr. Sadık Ahmet’i bir kez daha rahmet ve saygıyla anıyoruz.

“İSRAİL’İN ALINAN KARARA UYMASINI BEKLİYORUZ”

Uluslararası Adalet Divanı’nın İsrail-Filistin meselesine ilişkin 26 Ocak’ta aldığı ihtiyati tedbir kararını memnuniyetle karşılıyor. Bu tedbiri Filistin’de akan kanın durdurulması için değerli bir fırsat olarak değerlendiriyor ve İsrail’in alınan karara uymasını bekliyoruz.

Sayın Bakanım; 26-27 Ocak’ta General Selçuk Bayraktaroğlu ile Hatay Valiliği’ni ziyaret etti ve 26-27 Ocak’ta 2. Sınır Alayı Komutanlığı, 8. Commando Tugay Komutanlığı’nda denetimler ve denetimler yaptı ve Border Patrol İstasyonu’nu ziyaret etti ve 29 Ocak’ta. Resmi konuğu olarak Ankara’ya gelen Kosova Savunma Bakanı ile ikili görüşme gerçekleştirdi ve ardından iki ülke arasında Askeri Çerçeve Mutabakat Zaptı imzalandı. 30 Ocak’ta Genelkurmay Başkanımızın resmi konuğu olarak Türkiye’ye gelen Romanya Genelkurmay Başkanını makamında kabul etti.

NATO, ABD ve çok uluslu birliklerin eğitimini, iş birliğini ve birlikte çalışabilirliğini geliştirmek amacıyla Dinamik Cephe 2024 Tatbikatının gerçekleştirilmesi planlanıyor. Tatbikat iki aşamada gerçekleştirilecek; Bilgisayar Destekli Komuta Noktası Aşaması 5-16 Şubat tarihleri ​​arasında Almanya’da, Gerçek Atış Aşaması ise 17-19 Şubat tarihleri ​​arasında ABD, Kosova, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’nın katılımıyla Polatlı/Ankara’da gerçekleştirilecek.

“40 YENİ F-16 SATIN ALIMI, 79 F-16S İLE MÜHİMMAT, MALZEME VE EKİPMANLARININ MODERNİZASYONU DAHİL TALEPLERİMİZİN ABD KONGRESİ’NDE ONAY SÜRECİ 26 OCAK’TA BAŞLADI”

40 adet yeni F-16 Blok-70 alımını, mevcut 79 adet F-16’nın modernizasyonunu ve bunlara ilişkin mühimmat, teçhizat ve teçhizatın ihtiyaçlar doğrultusunda teminini içeren talebimizin ABD Kongresi’nde onay süreci. Hava Kuvvetleri Komutanlığımız 26 Ocak’ta hizmet vermeye başlamıştır.”

MSB KAYNAKLARI: F-16 SATIN ALIMI VE MODERNİZASYONU, İddia Edilenin aksine, HERHANGİ BİR RASTGELE PRENSİBİNE BAĞLI DEĞİLDİR

Milli Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, 40 adet yeni F-16 Blok-70 alımını, mevcut 79 adet F-16’nın modernizasyonu ile mühimmat, teçhizat ve teçhizatını kapsayan talebin devam ettiğini belirtti. ABD Kongresi’nde onaylandı. 26 Ocak’ta başladığını belirterek şu değerlendirmeyi yaptı:

“Teklif ve Kabul Mektupları tarafımıza ulaştığında takvim üzerinde çalışmalara başlanacak ve bu sayede projelerin maliyeti net olarak ifade edilebilecektir. Talep edilen mühimmat talepleri, operasyonel ihtiyaçlar, envanter durumu dikkate alınarak detaylı bir çalışma sonucunda yapılmıştır. Yunan bazı haber sitelerinde iddia edilenin aksine “F-16’nın temini ve modernizasyonu hiçbir koşula bağlı değildir.”

ABD’nin F-35’e ilişkin yaptığı açıklamalara ilişkin Bakanlık yetkilisi, “Bu konu çok konuşuldu, tartışıldı. Şu anda her iki ülkenin tutumunda bir değişiklik yok. ABD’nin yaptığı açıklamalar Bu aşamada bir iyi niyet beyanı olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Her iki ülkenin tutumunda da şu aşamada bir değişiklik yok. “Bir değişiklik veya gelişme olursa sizi bilgilendireceğiz” dedi.

“ALMANYA’NIN OLUMLU YAKLAŞIMI BEKLENİYOR”

Türkiye’nin Eurofighter talebinin devam edip etmediğine ilişkin ise şu ifadeler kullanıldı: “Talebimiz devam ediyor. Konsorsiyum ülkelerinden Almanya’nın bu konuya olumlu yaklaşması bekleniyor. Görüşmeler ve çalışmalar devam ediyor.”

“KANADA’NIN SON ADIMI OLUMLU DEĞERLENİRKEN, MÜTTEFİKLERİMİZDEN BEKLENTİMİZ ÜLKEMİZE YÖNELİK HER TÜRLÜ SINIRLAMALARIN TAMAMEN KALDIRILMASIDIR”

Yetkili, İsveç’in NATO üyeliğine onay sürecini tamamlamasının ardından Türkiye’nin Kanada’nın savunma sanayii ürünlerine yönelik ambargoyu kaldırmasıyla ilgili olarak şunları kaydetti:

“Kanada’nın 2019 yılından bu yana çeşitli vesilelerle ülkemize yönelik savunma teçhizatı ihracat kısıtlamaları, NATO çerçevesindeki dayanışma ruhuyla ve bölgesel ve uluslararası güvenliğin korunmasına yönelik kolektif çabalarla bağdaşmıyordu. Her ne kadar bu son adım olsa da, bu son adım Kanada’nın aldığı karar olumlu karşılanıyor, müttefiklerimizden beklentimiz ülkemize karşı herhangi bir işlem yapmamalarıdır.” “Kısıtlamanın tamamen kaldırılmasıdır. Karşılaştığımız açık veya kapalı ambargolar ve kısıtlamalar, son yıllarda savunma sanayinde millileştirme çabalarımızın ne kadar değerli olduğunu bir kez daha gösterdi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu