Haber

Soylu: Uzman çavuşların ek göstergeleri 3600’e, yaş sınırı 55’e çıkarıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Mevcut 3000 ek uzman astsubay gösterge sayısı 3600’e çıkarıldı. Söz konusu düzenleme 2023’ten itibaren yürürlüğe girecek. yaş sınırının (52) dolması nedeniyle emeklilik hakkı 52’den 55’e çıkarılmış, uzman astsubayların memur olarak çalıştırılma uygulamasına son verilmiş ve uzman astsubaylar 2015 yılı Ağustos ayında emekli olmuştur. yaş sınırına (55 yaş) ulaştıkları yıl. sağlanır” dedi.

Soylu, CHP Niğde Milletvekili Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtladı. Buna karşılık Soylu, uzman erbaş özlük haklarıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

ANKA’ya göre; Soylu’nun yanıtı şöyle:

“7417 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında uzman astsubayların mevcut 3000 ek göstergesi 3600’e çıkarılmıştır. soru 2023’ten itibaren yürürlüğe girecek.

Uzman çavuşların mesleğin ileriki yıllarındaki yaş performansları da dikkate alınarak hem yasama hem de idari yönden, komando birliklerinde temel 4 yıllık fiilî hizmet yılını dolduran işçi hakkında düzenlemeler yapılmaktadır. ilerleyen yaş ve performans kayıpları nedeniyle ‘Lojistik-Haberleşme’ gibi alt branşlara geçiş imkanı sağlanmaktadır. Ek olarak; 40 yaşını doldurmuş olanların, istihdam edildikleri sınıflarda yönetmelikle belirlenen uygun takım görev kadrolarına atanmalarına olanak sağlanması, 40 yaşını dolduranların istihdam edildiği branşta görevine devam etmek isteyenlerin, uygun görülenler, sağlık durumlarını iki yılda bir alacakları sağlık kurulu raporları ile belgelendirecekler, aynı branşta olacaklar. görevlerine devam etmelerini sağlar.

Yaş sınırı 52’den 55’e çıkarılan ve sözleşme yaşının (52) dolması nedeniyle emekliliğe hak kazanamayan uzman astsubayların devlet memuru olarak çalıştırılma uygulamasına son verilmiş ve uzman astsubay astsubaylar yaş sınırına (55 yaş) ulaştıkları yılın Ağustos ayında emekliye ayrıldı. tedarik edilen. 3269 sayılı Uzman Çavuşluk Kanunu kapsamında 52 yaş haddi nedeniyle emekli olmak üzere uzman çavuşluktan memurluğa geçenler lehine derece, derece, gösterge ve ek göstergelerin yeniden düzenlenmesi, ve memuriyet statüsünden eğitim ve öğretim veya kayıt yoluyla emekli olan uzman çavuşlar. Böylelikle doğrudan uzman çavuş statüsünden emekli olanların aylıkları ile memur olarak işe girdikten sonra emekli olanların aylıkları arasındaki fark ortadan kaldırılmış, memur olarak istihdam edilen ve görevden alınan uzman erbaşlara ek tazminat ödenmiştir. uzman çavuşluktan emekli olanlar gibi emekliliğe hak kazanırlar. (HABER MERKEZİ)

haberayranci.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu