Ekonomi

Sungurlu’ya 40 milyon euroluk yatırım

Sungurlu’ya 40 milyon euroluk yatırım

Fabrika sayesinde 2 milyon 500 bin ağaç kesilmekten kurtulacak

ÇORUM – Türkiye’nin en büyük ikinci gri karton üretim tesisinin temeli, Sungurlu Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen törenle atıldı. Fabrika sayesinde 2 milyon 500 bin ağaç kesilmekten kurtulacak.

Sungurlu’nun lider firmalarından Sun-Ka, Sungurlu OSB’de 45 bin 500 metrekarelik alan üzerine gri karton üretimi yapmak üzere Türkiye’nin en büyük ikinci tesisini kuruyor.

‘2 milyon 500 bin ağaç kesilmekten kurtulacak’

Yapay zeka ile yönetilen geleceğe değer katacak bir tesis planladıklarını söyleyen SUN-KA İcra Kurulu Başkanı Salih Zeki Öztekin, “Yatırım maliyetimiz 40 milyon Euro, üretim kapasitemiz 144 bin ton. 25 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 45 bin 500 metrekarelik bir alanı bir ay içinde tamamlamayı planlıyoruz” dedi.

Fabrikamız bittikten sonra 2 milyon 500 bin ağacı kesilmekten kurtaracağımızı söyleyen Öztekin, “Fabrikamızda mevcut iş gücümüze ek olarak 125 kişiyi istihdam edeceğiz. Yılda 12 bin 500 tırlık bir lojistik hareketi kazandıracağız.” Sungurlu ekonomisine, ülke ekonomisine 100 milyon Euro katkı sağlayacağız.” .

Bu cironun yüzde 50’den fazlasının 50’ye yakın ülkeye ihracatla sağlanacağını kaydeden Öztekin, “Bu yatırımla birlikte kaliteli uluslararası rekabette bizi güçlendirecek otomasyon kullanacağız. Tüm tesisi kontrol altında tutacağız.” Yapay zeka ile. Bizim yatırımımız GES ve çekirdek üretim olacak. Kendi enerjimizi kendimiz sağlayacağız” dedi.

‘Fabrikanın temeli atıldı’

Çorum Vali Yardımcısı Tamer Orhan, AK Parti Çorum Milletvekilleri Yusuf Ahlatcı, eski Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, Sungurlu Kaymakamı Fatih Görmüş, Belediye Başkan Yardımcısı Bahri Sezen, siyasi parti temsilcileri, oda başkanları, muhtarlar, iş adamları katıldı. Sungurlu Organize Sanayi Bölgesi. ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
beykoz eşya depolama
Başa dön tuşu