Haber

Turizm sezonu açılıyor: Lahmacun 950 lira, plaj 225 euro

Turizm sezonunun yaklaşmasıyla birlikte tatil bölgelerindeki fiyatlar da yeniden tartışma konusu oldu. Turizmin merkezi olarak görülen Muğla Bodrum’da da bu sene fiyatlar yükseldi.

Cumhuriyet’ten Şeyda Öztürk’ün haberine göre her sene artan fiyatlarıyla gündem olan lahmacun bu sene 950 TL oldu. Bitez’de bir otele ait işletilen plaja giriş ise 75 Avro. Ayrıca alana girdikten sonra şirket, 150 Avro harcama talep ediyor. Bir müşterinin bu plajı “günlük” kullanmak için 225 euro yani güncel kurla 7 bin 820 TL’yi gözden çıkarması gerekiyor. Benzer bir şekilde yine Bodrum Tilkicik Koyu’ndaki bir işletme de sadece giriş için 120 Avro talep ediyor.

İzmir’in önemli tatil bölgesi Çeşme’de de plaj giriş fiyatlarında artış yaşandı. 2023’te ortalama 700 TL olan fiyatlar, bu sene 1250 TL’yi buldu. Alaçatı’daki bir plajın fiyatı 4 bin TL’ye kadar çıkıyor. Bu fiyatların yanında bazı işletmeler içeride de para harcanmasını talep ediyor. Girişte 1000 TL’den istenen işletmede, içeride de minimum 1500 TL harcama talep ediliyor.

Kıyı Kanunu’nun 6’ncı maddesine göre ise “Kıyı, herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup, buralarda hiçbir yapı yapılamaz; duvar, çit, parmaklık, telörgü, hendek, kazık ve benzeri engeller oluşturulamaz. Kıyılarda, kıyıyı değiştirecek boyutta kazı yapılamaz; kum, çakıl vesaire alınamaz veya çekilemez.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu