Ekonomi

UEA: Rus petrolü 2023’te keskin düşüş yaşayacak

Uluslararası Güç Ajansı’na (UEA) göre, Rusya’nın Avrupa’nın kısıtlamaları başladığında petrolü için yeni pazarlar bulmakta zorlanması ve potansiyel olarak ülkenin ortalama petrol üretiminin önümüzdeki yılda günlük 10 milyon varilin altına inmesi söz konusu.

UEA, Rusya’nın klâsik müşterilerinin birçoklarının Ukrayna’nın işgalinden sonra geri çekilmesinden bu yana günde bir milyon varilden fazlasını Hindistan, Çin ve Türkiye’ye yönlendirdiğini belirtti. Tekrar de bu ülkelere olan akış son vakitlerde durağanlaştı ve ithalatı daha fazla artıramayacaklarına dair sinyaller de gelmeye başladı.

UEA “Alımlar sabit kalırsa, dünyanın geri kalanının Şubat ayına kadar Rusya’dan yaptığı ithalatı üçe katlayarak günde yaklaşık 3,3 milyon varile çıkarması gerekecek. Bunun mümkün olduğunu düşünmüyoruz. Rusya’nın savaş öncesi seviyelere kıyasla Mart ayı sonuna kadar günde 2 milyon varile yakın üretim kaybedebileceğini düşünüyor ve gelecek yıl günde ortalamasının sadece 9,6 milyon varil olacağını öngörüyoruz” sözleri yer aldı.

Bloomberg’in hesaplamalarına göre, Rusya’nın Ocak-Ekim periyodundaki üretimi günde ortalama 10,7 milyon varil oldu.

Avrupa Birliği, Rus ham petrolünün birçoklarının ithalatını 5 Aralık’tan ve rafine edilmiş ürünlerin ithalatını 5 Şubat’tan itibaren yasaklayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu