Sağlık

Yargıdan kanser tedavisi kararı: SGK 32 bin liralık ilacı karşılayacak

Ankara Bölge İdare Mahkemesi, kanser tedavisinde kullanılan pembrolizumab etken maddesini içeren ve maliyeti yaklaşık 32 bin 514 TL olan ilacın bedelinin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanması gerektiğine karar verdi.

ANKA’nın haberine göre, Ankara Bölge İdare Mahkemesi 11’inci İdari Dava Dairesi’nin kanser tedavisinde kullanılan pembrolizumab etken maddesinin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanması kararına Yargıtay itiraz etti. Ankara 2. ve 23. İdare Mahkemeleri, avukat Ece Sindel Öge’nin başvurusu üzerine verilen kararın usul ve kanuni kararlara ve hukuka uygunluğunun gerekçesi bulunmadığından temyiz başvurusunun reddine karar verdi. Bu kararla kanser hastalarının tedavisinde kullanılması uygun görülen ve tek kür fiyatı 32 bin 514 TL olan akıllı ilacın bedeli SGK tarafından karşılanacak.

Avukat Ece Sindel Öge, kanser tedavisinde kullanılan akıllı ilaçların masraflarının karşılanması için açılan davaların bir kısmının İş Mahkemelerinde, bir kısmının ise İdare Mahkemelerinde incelendiğine dikkat çekti. İdare Mahkemesi’nin bu kararının İş Mahkemeleri için de emsal teşkil edebileceğini söyledi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
beykoz eşya depolama
Başa dön tuşu