Haber

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck’ten itiraf! Durum çok daha kötü

Coronavirüs salgını ve kısa süre sonra patlak veren Ukrayna-Rusya savaşıyla birlikte küresel ekonomi farklı bir yola girdi.

Art arda yaşanan sektörel krizler, enerji sektöründe yaşanan olumsuzluklarla birlikte özellikle Avrupa’da ekonomileri çökertme noktasına geldi.

Tarihsel olarak yüksek enflasyon verileri, yüksek hayat pahalılığı ve geleceğe yönelik savaş beklentileri, Avrupa ülkelerinde hem yönetimleri hem de halkları zorluyor.

Bu olumsuzlukları en derinden hisseden ülkelerden biri.

Alman Ekonomi Bakanı’ndan itiraf

Bu kapsamda Almanya’nın Leipzig kentinde üç günlük federal eyaletler turunun başlangıcında ticaret politikası forumuna katılan Ekonomi Bakanı Robert Habeck, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Habeck yaptığı açıklamalarda Almanya’nın ekonomik çöküşünü adeta kabul ediyordu.

“Durum çok daha kötü”

Habeck, konuşmasında hükümetin 2024 yılına ilişkin ekonomik tahminlerini önemli ölçüde azaltacağını belirtirken, ekonomik büyümede sadece yüzde 0,2’lik beklentinin ‘ciddi derecede kötü’ olduğunu söyledi.

“Böyle devam edemeyiz” diyen Habeck, düşüşün sebeplerinden birinin Federal Anayasa Mahkemesi’nin bütçe kararı sonuçları olduğunu ekledi.

habeck, Kararını bir örnekle açıkladı.

“Halkın yatırım yapacak parası yok”

Hükümetin kemer sıkma önlemlerine dikkat çeken Alman Bakan, bunun sonucunda insanların 2023 yılı sonunda elektrik fiyatı frenlerini kademeli olarak kaldırmak zorunda kalmaları nedeniyle yatırım yapacak daha az paraya sahip olduklarını söyledi.

Bakan Habeck, “Genel olarak, bu ülkeye daha fazla yeniden yatırım yapmamız ve ekonomik büyümeye devam etmemiz gerekiyor.”dedi.

menemenajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu