Ekonomi

New York emeklilik fonu petrol yatırımları üzerindeki kontrolü sıkılaştırıyor

New York Eyaleti Ortak Emeklilik Fonu, düşük karbon ekonomisine geçişe hazır olmadıkları gerekçesiyle aralarında NYSE:XOM’un da bulunduğu sekiz entegre petrol ve gaz şirketine yönelik yatırımlarına yeni kısıtlamalar getirildiğini duyurdu. Emeklilik varlıklarını denetleyen New York Mali İşler Müdürü Thomas DiNapoli bu stratejik değişimi doğruladı.

Yatırımları kısıtlama kararı, yüksek enerji fiyatlarının büyük kurumsal varlık yöneticilerini emsal adımlar atmaktan çoğunlukla caydırdığı bir zamanda geldi. Ancak bazı üniversiteler ve kamu emeklilik fonları petrol ve gaz şirketlerindeki varlıklarını sınırlamaya başladı.

Yaklaşık 280 milyar dolarlık varlığa sahip olan New York Eyaleti emeklilik fonu, kaya petrolü şirketlerine değer katan bir yatırımcı değil. Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üçüncü büyük devlet emeklilik fonudur ve yatırım seçenekleri etkilidir ve çoğunlukla fosil yakıt stoklarından uzaklaşmayı düşünen diğer kurumlar için bir emsal teşkil etmektedir.

Fonun elden çıkarma ve kısıtlama listesinde Guanghui Energy Company, Echo Energy, IOG, Oil and Natural Gas Corp, Delek Group, Dana Gas ve Unit Corp gibi şirketler yer alıyor. Fonun 31 Aralık itibarıyla bu şirketlerden yaklaşık 26,8 milyon dolarlık varlığı bulunuyordu. 2023.

Bu hamle, New York Eyalet fonunun 2022’de 21 kaya petrolü ve gaz şirketinden 238 milyon dolarlık özsermaye ve borç satmayı kabul ettiği benzer bir hamlenin ardından geldi. Bu karar, bu şirketlerin gelecekteki bir ekonomiye yeterince hazırlanmadıkları değerlendirmesine dayanıyordu. daha düşük emisyonlarla.

Exxon (NYSE: XOM) Portable, New York Eyaleti Ortak Emeklilik Fonu’nun en son yatırım kısıtlamalarına yanıt vermedi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu