Haber

EYT emeklilik başvuruları ne zaman başlayacak? EYT başvurusu ne zaman başlıyor?

Eyt Uygulama ne zaman başlıyor? İlk etapta 2 milyon 250 bin kişinin emekli olmasını sağlayacak EYT yönetmeliği dün gece TBMM’de onaylandı. Peki, EYT emeklilik başvuruları ne zaman başlayacak? EYT başvurusu ne zaman başlıyor? Detaylar…

EYT EMEKLİLİK BAŞVURUSU NE ZAMAN YAPILIR?

Milyonların merakla beklediği EYT düzenlemesi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek hayata geçti. SGK ise çok sayıda vatandaşın başvurduğunu belirterek uyarı yayınladı. Metinde, “Konuya ilişkin kanunun Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe girmesinden önce yapılan bu taleplere istinaden aylık bağlanması hukuken mümkün değildir.” söylendi.

YASAL SÜREÇ HATIRLATMA

Açıklamada, düzenlemenin 08.09.2019 tarihinden önce ilk kez sigortalı olanlar için yaş şartının kaldırıldığı hatırlatıldı. Başvuracakları uyaran SGK, yasal sürecin henüz tamamlanmadığını belirtti.

“ÇOK KİŞİ BAŞVURDU”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Anılan kanun henüz Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe girmediği halde çok sayıda vatandaşımız gerek e-Devlet üzerinden gerekse doğrudan başvuru yoluyla Kurumumuzdan emekli maaşı talebinde bulunmaktadır. .

“KANUN RESMİ GAZETE YAYINLANIP YÜRÜRLÜĞE GİRİLMELİDİR”

Konuya ilişkin kanunun Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe girmesinden önce yapılan bu taleplere istinaden Kurumumuzun aylık ödeme yapması hukuken mümkün değildir. Tüm süreçler tamamlanıp Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe girdikten sonra Kurumumuzdan aylık talepte bulunulması halinde en kısa sürede emeklilik yapılandırma işlemleri sonuçlandırılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
beykoz eşya depolama
Başa dön tuşu