Haber

Hatay’daki 700 yıllık Meryem Ana Ortodoks Kilisesi depremde yıkıldı.

Hatay’daki 700 yıllık Meryem Ana Ortodoks Kilisesi depremde yıkıldı.

HATAY – Hatay’da bulunan ve yaklaşık 700 yıllık olduğu bilinen Meryem Ana Ortodoks Kilisesi depremde yıkıldı. Yıkılan kilisenin çan kulesi ayakta kaldı. Kilisenin 2020 yılında restore edildiği öğrenildi. Depremde yıkılan kilise havadan görüntülendi.

Hatay Antakya Tokaçlı Köyü’nde bulunan ve tarihinin yaklaşık 700 yıllık olduğu iddia edilen Meryem Ana Ortodoks Kilisesi, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen depremin etkisiyle yıkıldı. Depremde yıkılan kilisenin çan kulesinin ayakta kaldığı görüldü. Kilisenin 2020 yılında restore edildiği öğrenildi. Öte yandan kilisenin enkazı havadan görüntülendi.

“Kilisemiz 3 yıl önce restore edildi ama maalesef deprem çok şiddetli oldu”

Meryem Ana Ortodoks Kilisesi Rahibi Musa Rahip, “Kilisemizin 700 yıllık tarihi var, bu köyde yaklaşık 100 aile yaşıyor. Kilisemiz 3 yıl önce restore edildi ama maalesef deprem şiddetli oldu ve kilise yıkıldı. Bazı evlerimiz yıkıldı ama çok şükür can kaybımız olmadı.Tarih çok eski, yaklaşık 700 yıllık. Dedelerimiz karşıdaki dağlardan katırlarla taş taşıyarak bu kiliseyi yapmışlar. Pahalı eşyalarımızın bir kısmı enkaz altında, yetkililerden bu konuda yardımcı olmalarını rica ediyoruz. Kilisemiz tarihi eser olduğu için müdahale edemiyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
beykoz eşya depolama
Başa dön tuşu