Haber

Holiganların Göztepe ve Altay’a faturası ağır

SPOR Toto 1. Lig’in 15. haftasında Gürsel Aksel Stadyumu’nda 27 Kasım Pazar akşamı Gürsel Aksel Stadı’nda oynanan Göztepe-Altay derbisi, tribün terörü nedeniyle 22. dakikada askıya alındı. Türkiye’nin her iki kulübü de ağır bastı. Holigan şiddeti nedeniyle tamamlanamayan maçla ilgili toplantı yapan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) yönetimi, her iki takımı da hükmen mağlup ilan etti. Kararları öğrenen İzmir’in iki köklü kulübü, holigan taraftarları nedeniyle tarihi cezalar aldı.

Altay tribünlerinden atılan işaret fişeğinin Göztepeli Mehmet Çakır’a isabet etmesiyle başlayan, bir Göztepe taraftarının sahaya atlayarak Altaylı kaleci Ozan Evrim’e köşe direğiyle saldırmasıyla devam eden olaylar sonucunda derbi oynandı. 22. dakikada askıya alındı. ve TFF yönetimi kulüplere ağır para cezaları verdi. Karşılaşmaya ara verildikten sonra PFDK, Altay’a 6, Göztepe’ye ise 4 maç seyircisiz oynaması için süre verdi.

6’YA KARŞI SAVUNMA 9’a Karşı FF yönetim kurulu ise bir türlü tamamlanamayan maçın sonucu için dün toplantı yaptı. Saatler süren görüşmede hem takım sahibi Göztepe hem de konuk Altay, taraftarlarının şiddeti sonucu mağlup ilan edildi. Yönetim kurulu üyelerinden 9’unun hükmen kaybetme kararı aldığı, 6 menajerin ise maçın tekrar oynanması şeklinde görüş bildirdiği öğrenildi. Toplantıda her iki takım da oy çokluğu ile mağlup olurken, Göztepe ve Altay’ın puanlarının silinmesi kararı Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na bırakıldı. Puan kesintilerinin önümüzdeki hafta içinde netleşeceği ve eksi ortalama durumu olup olmayacağının da belirleneceği kaydedildi. PFDK’nın kaybetme kararları sonrasında her iki grubun da 3’er puanını silme ihtimalinin bulunduğu öğrenildi.

Göztepe ve Altay’ın hem PFDK hem de TFF yönetiminden ağır cezalar almasına neden olan taraftarlar cinayete teşebbüsten yargılanıyor. Dünya gündemine oturan kanlı derbinin ardından aralarında Göztepe’den sahaya atlayarak kaleci Ozan’ı yaralayanların da bulunduğu 19 Altaylı ve 20 kişi kasten öldürmeye teşebbüs ettikleri hatasıyla tutuklandı. 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında holiganlar hakkında da işlem yapıldı. Altay tribününden atılan işaret fişeği ile ağır yaralanan 45 yaşındaki Göztepeli Mehmet Çakır, 9 Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde 5 gün yoğun bakımda tedavi altına alındı. Göztepe taraftarının saldırısına uğrayan ve köşe bayrak direğini kafasına kıran Altay’ın 29 yaşındaki file bekçisi Ozan Evrim’in kafasına 4 santimetre yarık geçirilerek geceyi hastanede geçirdi.

– izmir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu