Haber

Kütahya’daki antika pazarı, ziyaretçilerine nostalji yaşatıyor

Kütahya’da ilk kez kurulan ve binlerce eserin sergilendiği antika pazarı, geçmişe değer veren antika severleri buluşturuyor.

Fatih İlçesi’ndeki kapalı pazar yerinde kurulan ve il merkezi ile çevre illerden katılımcıların bulunduğu antika çarşısı, antika severleri eski zamanlara götürüyor.

Osmanlı dönemi ve cumhuriyetin ilk yıllarına ait binlerce eserin sergilendiği çarşı, vatandaşların da ilgisini çekiyor.

Çarşıda gramofonlar, taş plaklar, antika saatler, radyolar, gaz lambaları, tespihler, çantalar, fincanlar, anahtarlar, oyuncaklar, vazolar, biblolar, eski paralar, kitaplar, daktilolar, kameralar, bakır ev eşyaları gibi birçok modül bulunmaktadır. .

Kütahya Antikacılar Derneği Lideri Adem Akgün, kurulan çarşıda kent ve çevre illerden 300’e yakın antikacının eserlerini sergilediğini söyledi.

Antikacılar olarak eskiyi bugüne taşıdıklarını ifade eden Akgün, şunları kaydetti:

“Ata yadigârlarını halkımıza ve gençlerimize tanıtmak için bir dernek kurduk. Bugün dernek olarak ilk pazarımızı açtık. Antika eşyalar ikinci el eşya gibi görülmemeli. Çok güzel. Bu durum da bizi çok mutlu etti.”

Akgün, pazarın her ayın son Pazar günü kurulmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Ankara’dan pazara gelen Çetin Çet, antika tutkunu olduğunu belirtti.

Antikacılık işine koleksiyoner olarak başladığını belirten Çet, “Koleksiyonumuzdaki ürünleri vatandaşlarımızla paylaşmak istedik. Koleksiyonumuzda taş bebekler, kol saatleri, kameralar, gramofonlar ve taş plaklar var. Hem tanıtımını yapmak istiyoruz. ve onları sat.” terimleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu