Teknoloji

Netflix Tarafından Yayınlanacak OXENFREE II Türkçe Dil Desteğiyle Geliyor: İşte tüm detaylar

 
Night School Studio tarafından geliştirilen ve Netflix tarafından yayınlanan gizem, macera, keşif oyunu OXENFREE II: Lost Signals, 12 Temmuz’da karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. yandan görünüş yapısı ve seçimlerimizin hikayeyi etkilediğini hissedebiliyoruz. Oyunda birbirinden ilginç olaylar, çözebileceğimiz çeşitli sırlar ve elde edebileceğimiz birçok ipucu bulunuyor ve bu unsurlar sayesinde oyunda ilerlemeye çalışıyor ve kendi yolumuzu bulmaya başlıyoruz.
 
Etkileşimi yüksek bir hikaye
 
 
 
Serinin yeni oyunu olarak karşımıza çıkacak olan bu oyunda konu ilk oyundaki olayların 5 yıl sonrasına çekiliyor ve bu bağlamda yeni bir hikayeye doğru gerçek bir adım atabiliyoruz. Yeni olayların ve yeni içeriklerin bizlere aktarılacağı yapımda bağımsız bir hikaye yaşıyoruz ve bu hikaye ile farklı karakterlerle etkileşim kurabiliyoruz. Oyunda farklı karakterler var ve bu karakterlerle birlikte etkileşime girebiliyor, onlarla konuşabiliyor ve çeşitli diyaloglar kurabiliyoruz. Diyaloglara girdiğimiz anlarda ise hikayenin gidişatını öğrenip orada neler döndüğünü görebiliyoruz.
 
Doğaüstü olaylarla karşılaşacağımız bu yapımda ilginç bir hikayeye sahip olmak bizim için elbette çok değerli. Çünkü bu tarz oyunlarda diyaloglar çok önemlidir ve hikayenin bu bağlamda hoş bir biçimde kurgulanmasını bekleriz. Oyunda kendimizi sürekli birileriyle konuşurken bulabiliriz ve bu diyalogların değerli olması gerektiğinin bir göstergesidir. Bu nedenle oyunda iyi yapılandırılmış bir hikaye anlatımı, diyaloglarla dolu ve ilgi çekici bir yapıya sahip olmak biz oyuncular için yeterli.
 
Seçimlerimiz hikayenin gidişatını etkiler
 
 
 
Oyunda bize aktarılan hikayede kendi dokunuşlarımızı yapabiliyor ve söz hakkı elde edebiliyoruz. Yani oyundaki farklı diyalog araçları ile kendi seçimlerimizi yapabiliyor ve bu seçimler sayesinde hikayenin gidişatında taraf tutabiliyoruz. Yaptığımız seçimler oyunun ilerleyen bölümlerinde ortaya çıkabilir ve bunların sonuçlarına biz katlanırız. Bu nedenle oyunda yapabileceğimiz seçimler oldukça değerli ve bu oyunda her oyuncu farklı seçimlerle karşı karşıya kalabiliyor bu sayede her oyuncu farklı bir deneyim yaşayabiliyor.
 
Geleceği değiştirmeye çalıştığımız bu yapımda doğaüstü olaylar ve gerçek dışı unsurlarla karşılaşıyoruz. Oyunda macera unsurlarından, hikaye unsurlarından, gizem unsurlarından daha fazlasına rastlıyoruz. Yukarıda da belirttiğim gibi pek çok unsuru bünyesinde barındıran yapımda seçimlerimiz çok değerli ve bu seçimlerle birlikte hikayenin hangi yöne gideceğine karar veriyoruz. Oyunda yaptığımız seçimler dışında farklı bölgelere hatasız adım atabiliyoruz ve bu bölgelerde yeni karakterlerle yeniden bir arada tanışabiliyoruz.
 
Oyundaki karakterlerle olan bağımızı güçlendirmek bizim elimizde.
 
 
 
Oyunda ilerledikçe her bölgenin farklı bir atmosfere sahip olduğunu görebiliyoruz ve karanlık bir yapıyla daha sık karşılaşıyoruz. OXENFREE II: Lost Signals’da yan görünüm yapısı ile ilerleyip farklı bölümlere gerçek bir yol açabiliyoruz. Oyunda karşımıza çıkan karakterler tanıdık ya da tamamen yabancı olabiliyor. Bunun dışında onlarla diyaloglarımızı kendimiz belirliyoruz ve aramızdaki ilginin nasıl olması gerektiğini seçebiliyoruz. Yani bir karakterle iyi anlaşmak istiyorsak ona göre diyaloglarımızı seçebiliriz ya da ondan ayrılmak istiyorsak ona karşı çıkıp diyaloglarımızı bu şekilde seçebiliriz. Kısacası hangi karakterle arkadaş olmak istiyorsak onunla arkadaş olmak istiyorsak ve bağımızı güçlendirmek istiyorsak ona göre ataklarımızı yapabiliriz.
 
İstediğimiz karakterle konuşup istediğimizi atlayabiliyoruz.
 
Seçimlerimizin değerli olduğu ve bize geniş bir özgürlüğün sunulduğu yapımda, rastgele bir karakterle birlikte konuşup, istersek doğrudan onu bypass edemeyiz. Yani geliştirici ekip bu bağlamda bize geniş bir özgürlük alanı sunmuş ve oyundaki karakterlerle olan sohbetimizin aslında seçimlerimize göre değiştiğini gösteren bir yapı aktarmış durumda. Bu özgürlüklerle birlikte oyunda tercihlerimizle birlikte bir şeylerin değiştiğini görebiliyoruz ve bu gerçekten çok güzel bir duygu ve deneyim.
 
 
 
Oyunda karakterler arasındaki diyaloglar elbette çok değerli. Çünkü hikayenin gidişatına etki edebileceğimiz kısımda bu karakterlerle girdiğimiz diyaloglar oldukça değerli. Bundan dolayı bu diyaloglar ile oyundaki gizemli olaylar hakkında bilgi alabiliyor, tanıştığımız kişilerle farklı burçlar alabiliyoruz. Oyunun içinde bulunduğumuz bölümünde ne kadar çok bilgi edinebilirsek, olayların akışını o kadar lehimize değiştirebiliriz ve bir konu hakkında ne kadar çok şey bilirsek o konuda o kadar doğru varsayımlarda bulunabiliriz.
 
OXENFREE II: Lost Signals’da yukarıda da bahsettiğim gibi bizlere oldukça fazla özgürlük sunuluyor. Hem diyalogları hem de karakterlerle konuşma şeklimizi seçmek tamamen bize kalmış. Bunun dışında geliştirici ekip yine bize istediğimiz yerden başlamamızı sağlayan bir yapı veriyor. Yani oyunda istediğimiz kısım ve istediğimiz karakterden yola çıkarak kendi yolumuzu bulmaya çalışıyoruz. Geliştirici grubu bizi bu konuda da özgür kıldı. Oyunda hangi bölümden başlamak istiyorsak ve nasıl ilerlemek istiyorsak o yönde ilerleyebiliyoruz.
 
Arka plan hikayemiz, portalı kimin ve neden açtığını bulmaktır.
 
 
 
Oyunda anlatılan hikayeden bahsetmemiz gerekirse ilk oyunda bildiğiniz gibi bir portal açılıyor ve bu portal üzerinden zaman anlamında çeşitli kırılmalar yaşanıyor. Zaman çizgisinin kırıldığı ve bu kavramın değişmekte olduğu bir dünyadayız. Bu oyunda farklı bir portal açmak isteyen bir grup var ve bu portalın kendi amaçları uğruna ve onları yönetmek adına olduğunu tahmin edebiliyoruz ve bu bağlamda çeşitli atılımlar yapmaya başlıyoruz. . Buradaki asıl amacımız bu portalın neden açıldığını ve kimin yaptığını öğrenmektir. Bu nedenle kendi atılımlarımızı yapmaya çalışıyoruz ve bu hedef doğrultusunda ilerliyoruz.
 
Farklı mekanikler var
 
Oyunda farklı mekanikler var ve bu mekaniklerle beraber ilerlememiz daha kolay olabiliyor. Örneğin oyundaki radyo mekaniği sayesinde farklı parazitlerle bir arada karşılaşabiliyoruz ve bu radyo mekaniği ile gelen sesleri birlikte duyabiliyoruz. Bundan dolayı oyunda farklı oyun içi mekanikler bulunuyor ve bu mekaniklerle birlikte kendi yolumuzu çizmeye başlıyoruz.
 
 
 
OXENFREE II: Lost Signals’da yine birkaç farklı mekanik var ve farklı alanlara ulaşmak için çeşitli çevresel unsurları kullanabiliyoruz. Örneğin, yüksek bir yerden gerçekten aşağı inmek için, gerçekten aşağı inmek için ip mekaniğini kullanabilir ve burada neler olup bittiğini öğrenmek için kendimizi riske atabiliriz. Yani oyun içerisinde farklı çevresel unsurlar ile oldu, kendi yolumuzu bulabilir ve doğruyu farklı bölümlere taşıyabiliriz.
 
türkçe dil destekli
 
Türkçe dil eki ile birlikte karşımıza çıkacak olan OXENFREE II: Lost Signals, 12 Temmuz’da biz oyunseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Oyunun Steam sayfası şu an açık olup, dilerseniz istek listenize ekleyebilir, oyunun çıktığı gün e-posta adresinize bir bildirim almak, böylece oyunun çıkışından haberdar olabilirsiniz. Seride başka bir oyun oynamış olsanız veya seriden uzak olsanız bile bu oyuna bir göz atıp bir şans verebilirsiniz. Bu nedenle oyunun vaatleri gerçekten ilgi çekici.
 
oyun fragmanı
 
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu